online randevu tedavi ücretleri

Basur (Hemoroid) Tedavisi

Basur anüs bölgesinin en sık rastlanan hastalıklarındandır. Geliştirilen yüksek teknoloji ile yapılan tedaviler sayesinde 1-2 gün istirahat önerisiyle ve minimal ağrıyla yapılabilmektedir. Yine çağdaş yöntemlerde tekrar ihtimali çok düşüktür.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hemoroidin derecesine yöntem seçiyoruz. 1.- 2. – ve 3 derecelerde daha çok lazer ve RBL (lastikle basuru boğma ) 4. Derecede THD, longo veya klasik cerrahi uyguluyoruz, hastanın diğer yöntemlerde ısrarı yoksa THD uyguluyoruz. THD yi 3.derecede de yapmaktayız.

Ameliyatsız Basur Tedavi Yöntemleri

Lazerle Basur Tedavisi
Ucunda yüksek ısı taşıyan ışık olan cam çubuğun basurun memesine dokundurulur. Işık değdiği anda memede beyazlaşma olur, bir anlamda haşlanma olur ve zamanla yeni doku gelerek hemoroidi iyileştirmiş olur. 3-5 dakika içinde işlem biter ve hasta sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Genellikle RBL yöntemiyle birlikte uygulanmaktadır.

Lastikle Basuru Boğma Yöntemi
Vakuma bağlı boru şeklindeki alet hemoroid memesini içine çeker ve dibine lastik halka koyar. Konulan bu halka memeye giden kanı keser, kan gitmeyen kısım çürüyerek dökülür. Çürüyüp dökülen memenin olduğu yer yeni sağlam ve sağlıklı doku ile kapatılır, basur tamamen yok olur. Lastikle boğma işlemi 5-8 dakikada tamamlanır. Genellikle lazerle birlikte uygulanır

Ameliyatsız yöntemler olarak bilinen bu iki işlem ayrı ayrı uygulanabildiği gibi birlikte de uygulanmaktadır. Birlikte de uygulansa sadece biri de uygulansa tek ücret alınmaktadır. Ücretler için ücret sayfasına bakabilirsiniz.

Ameliyatsız Yöntemlerin Avantajları
Ağrı minimaldir
Narkoz gerekmez
Dışkı ve gaz kaçırma riski yoktur
Makat darlığı gelişmez
Yatak istirahati önerilmez

Basur Ameliyatları; Çağdaş ve klasik yöntemler vardır

THD İle Basur Tedavisi
Çağdaş yöntemlerdendir ve bu yöntemlerin en başarılı ve kolay olanıdır. Hastane ortamında, narkozla veya belden aşağısı uyuşturularak yapılır. Hemoroide gelen atar damar kökünden dikişle bağlanır. Memeye gelen kan engellendiği için büzüşerek yok olur. 2-3 gün istirahat gerekebilir. Kanama, makat darlığı, dışkı kaçırma gibi riskleri yoktur.

Longo İle Hemoroid Tedavisi
Çağdaş ameliyatlardandır. Kalın bağırsağın son kısmı, hemoroid memelerinin başlangıç kısmından halka şeklinde bir parça çıkarıp diken zımba benzeri bir alet ile yapılır. İlk çıktığında çok yaygın kullanılsa da orta ve uzun vadeli sonuçları kötü çıktığı için artık pek tercih edilmeyen bir ameliyattır.

Klasik Hemoroid Ameliyatı
Memeler kesilerek çıkarılır, kesik yer açık bırakılabilir veya dikilerek kapatılabilir. İşlem sonrası yaşanan veya yaşanabilecek sorunlar nedeniyle uygulaması giderek azalmıştır. Devlet hastaneleri dışında pek yapılmamaktadır.

Klasik Cerrahi Sonrası Yaşanabilecek Sorunlar
– Şiddetli ağrı; neredeyse her hastada görülür
– Dışkı ve gaz kaçırma
– Makat darlığı
– Kanama

İlaçla Tedavi
Müdahale gerektirmeyecek düzeylerde olan hastalarımıza şikayetlerini azaltacak ilaçlar vermekteyiz. Bu ilaçlar fitiller, kremler, bunların yanı sıra ılık su oturma banyosu ve beslenme önerileri olabilmektedir.İleri olmayan vakalarda gereksiz yere işlem yapılmamalıdır.

Basur Tedavi Ücreti
Ameliyatsız yöntemler lazer ve RBL (lastikle boğma yöntemi) SGK lı hastalara 150 SGK lı olmayanlara 2700 TL.
THD (memeye gelen atar damarın bağlanması), Longo, gerekirse veya hastanın isteğine göre klasik cerrahi tedavisi hastanın sosyal güvencesi ve yapılacak hastaneye bağlı olarak 2900 TL ile 4500 TL arasında değişebilmektedir.

1 Comment

Add a Comment
  1. hocam merhaba, patlıcan basur memesine iyi gelir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Seher ŞİRİN / Kadın Genel Cerrahi Uzmanı © 2018

yeni