Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Tedavisi

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) 18-25 yaş grubunun en sık rastlanan cerrahi hastalığıdır. Eskiden çok sık tekrar görülmekteydi ancak son yıllarda geliştirilen çağdaş ameliyat yöntemleri sayesinde tekrar ihtimali çok düşmüştür. Sosyal yaşama ara vermeden 10-20 dakikada yapılan bu ameliyatlar sayesinde hasta okuluna veya işine devam edebilmektedir.

Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Her ne kadar ilaçla veya ameliyatsız tedavilerden söz edilse de bunlar gerçek bir tedavi değildir daha çok şikayetleri kısmen azaltma amaçlı uygulamalardır, sinüs ve giriş delikleri olduğu gibi kaldığından hastalık gerçekte iyileşmemiş olur.

Kıl Dönmesi Ameliyatı İçin Uygulanan Yöntemler

Çağdaş ameliyatlar ve klasik ameliyatlar olarak iki sınıfa ayrılmaktadır. 4 farklı çağdaş, 10 farklı klasik ameliyat vardır. Çağdaş olanların en sık uygulananı mikro sinüsektomi, klasik yöntemlerin en sık yapılanı flep yöntemleridir. Çeşitli olumsuzlukları nedeniyle klasik yöntemleri uygulayan cerrahlar giderek daha fazla yeni yöntemleri uygulamaktadır. Bu sayfamızda en sık uygulanan mikro sinüsektomi ele alınmıştır.

Mikro Sinüsektomi Yöntemiyle Kıl Dönmesi Tedavisi

Bölgesel uyuşturmayla, 2- cm lik alana lokal anestezik yapılarak gerçekleştirilebilir. Olabilecek en küçük deri kesiği ile kılların giriş delikleri ve deri altındaki sinüs kapsülü ile birlikte bir bütün olarak çıkarılmaktadır. Delikler ve sinüs çıkarıldığı için tedavi net ve kesindir. Sinüsün çıkarıldığı 2 cm lik yer gizli dikişlerle kapatılır, bir tane destek dikişi konulabilir. Yaralanma küçük olduğu için en az tekrarlayan yöntemdir.

Mikro Sinüsektomi Yönteminin Avantajları

– Aynı gün işe, okula dönülebilir
– Ağrı minimaldir
– Tekrar ihtimali düşüktür
– Narkoz gerekmez
– Zorlukla fark edilen bir ameliyat izi kalabilir
– Yatış pozisyonu önerilmez
– Üç gün sonra banyo yapılabilir
– Rutin pansuman gerekmez

Karidakis Ameliyatı

mikrosinüsektomi yapılamayacak kadar ilerlemiş kıl dönmelerinin tedavisinde uygulamaktayız. Klasik ameliyatlar arasında en az zahmetli olanıdır. Tecrübeli ellerde çağdaş ameliyatlar kadar başarılıdır ve yaklaşık bunlar kadar kolaydır. Büyük D harfi şeklinde kesilir yan taraftan deri kaydırılarak kapatılır. İşe dönüş diğer eski yöntemler gibi 15 gün değil 3-4 gündür.

Kıl Dönmesi Apsesi

Tedavinin geciktirilmesinin en önemli sorunu apsedir. Düşme, tekme yeme gibi nedenlerle sinüsün kapsülü yırtılır, kıllar ve diğer yabancı cisimler doku içine yayılır. Doku içine dağılan bu yabancı cisimler iltihaba neden olur. İltihap ilerleyerek apseleşir. Apse normalde hiç olmayan ağrının eklenmesine neden olur. Tek başına antibiyotik kullanımı yetersiz kalır, bir an önce boşaltılması en doğru yaklaşımdır.

Kıl Dönmesi Tedavi Ücreti

Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikro sinüsektomi yöntemiyle, 2 cm’lik alanı uyuşturarak yapıyoruz. İşlemi 10-20 dakikada tamamlıyoruz. Ameliyatta narkoz gerekmediği için hemen evinize veya işinize dönebilirsiniz. Yara bakımı, pansuman ve yatak istirahati gerekmez. İyileşme tamamlandığında görünür bir iz kalmamaktadır. Güncel tedavi ücretini WhatsApp destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Yazar:

Op. Dr. Seher ŞİRİN

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
Op. Dr. Seher ŞİRİN / Kadın Genel Cerrahi Uzmanı © 2018