Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi

Makat çatlakları yeni (akut) ve müzminleşmiş (kronik) olarak iki sınıfa ayrılır. Yeni olanlarda kremler denenir kronik vak’alarda ise ameliyatsız ve ameliyatla olmak üzere iki tedavi seçeneği vardır. Yan etkileri sebebiyle ameliyatla tedaviler giderek daha az uygulanmaktadır.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Ameliyatta kesilen kası geçici olarak felç eden ilaç enjeksiyonu şeklinde bir tedavi seçeneğidir. Başarısı ameliyata yakın % 95-95 düzeylerindedir. Tecrübeli proktoloji uzmanlarının özellikle tercih ettiği yöntemdir. Enjeksiyonda botilismus toksini denilen madde kullanılmaktadır. Ameliyatla kıyaslandığında bir çok üstünlüğü vardır.

– Kalıcı gaz kaçağı asla olmaz.
– Dışkı kaçırma ihtimali yoktur
– Makatta deformasyon yapmaz
– Kanama, iltihap gibi yan etkileri yoktur
– İşlem ağrısızdır
– Aynı anda işe dönülebilir
– Daha ekonomiktir

Makat Çatlağı Ameliyatı

Uzun yıllar uygulanmış ama son yıllarda çıkan ameliyatsız tedavi sayesinde uygulaması giderek azalmıştır. Bölgesel uyuşturma veya narkoz ile yapılır. Anal fissürün iyileşmesini engelleyen kas kesilir. Kas kesildiği anda anüs gevşer ve fissür iyileşmeye başlar. Kas kesildiği için etkisi kalıcıdır yani makattaki gevşeme ömür boyu kalıcıdır. Ameliyattan hemen sonra gaz veya dışkı kaçırma riski % 1 civarındadır. Bu gevşeklik kasların doğal olarak gücünü kaybettiği 60-70 yaşlarında daha sık dışkı kaçağı yaşanmasına neden olabilir. Ameliyatsız tedaviye kıyasla çeşitli olumsuzlukları vardır.

– Düşük te olsa gaz ve dışkı kaçırma riski taşır.
– Narkoz gerekebilir
– Minimal deformasyon gelişir
– 3-5 gün ağrı olabilir
– İstirahat gerektirir

Anal Fissür İlaçla Tedavi

Müzminleşmiş hastalarda etkisi olmaz ama erken dönem yani ilk birkaç haftada % 20-30 ihtimalle iyileşme sağlayabilir. İki grup ilaç kullanılmaktadır

1- Bölgesel olarak uyuşukluk sağlayanlar; Tuvalet öncesi uygulanarak bölgenin uyuşması ve bu sayede daha az acılı bir şekilde dışkılama sağlanmaya çalışılır. Acıyı tamamen kesmez ama bir miktar azaltması da önemli avantajdır.

2- Kas gevşeticiler; Tuvaletten sonra saatlerce kasılarak 3-4 saat kramp şeklinde ağrıya neden olur. Nitrogliserin içeren kremler kasları gevşeterek bu ağrının daha az olmasını sağlar.
Her iki uygulamadan önce ve sonra ılık su oturma banyosu yapılmalıdır ve kesinlikle kabızlık engellenmelidir.

Anal Fissür Tedavi Ücreti

1- Ameliyatsız yöntem; Ameliyatla keserek gevşettiğimiz kasın ilaçla gevşetilmesi işlemidir. İşlemi 1 dakika içerisinde yapıyoruz . 100 Ünite botilismus enjekte ediyoruz, bu sayede ameliyata yakın bir başarı elde ediyoruz. Ameliyat olmadığı için uygulama sonrası ağrı olmuyor ve hemen işinize dönebiliyorsunuz. Başarı şansı % 95-98 civarıdır. Kalıcı gaz ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri yoktur. Güncel tedavi ücretini WhatsApp destek hattından öğrenebilirsiniz.

2- Ameliyatla tedavi(L.İ.S.); Kapalı yöntemle L.İ.S. ameliyatı yapıyoruz. 2 cm’lik bölgeyi uyuşturup 1-1.5 cm yerden 8-10 dakikada yapıyoruz ve tedavi sonrası kalkıp gidebiliyorsunuz. Uyuşturucunun etkisi geçtiğinde 2-3 gün orta düzeyde ağrı olabiliyor. Bu yöntemin başarı oranı % 99 dur. Çok küçük ihtimalle kalıcı gaz-dışkı kaçırma riski taşır.

Yazar:

Op. Dr. Seher ŞİRİN

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
Op. Dr. Seher ŞİRİN / Kadın Genel Cerrahi Uzmanı © 2018